Seminarium Lubuska Rodzina w dobie przemian
Dnia 14 maja 2018 r. w Auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. odbyło się seminarium pt. "Lubuska rodzina w dobie przemian. Współczesne wyzwania i perspektywy rozwoju" zorganizowana przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze, Wojewodę Lubuskiego, oraz Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.
Seminarium zorganizowane zostało w ramach wojewódzkich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej oraz 100. rocznicy utworzenia Głównego Urzędu Statystycznego.
Gościem honorowymi spotkania była Pani prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz- Poseł na Sejm RP i Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej.
W seminarium uczestniczyło ponad 150 osób, wśród których znaleźli się m.in.: Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski, Grażyna Marciniak – Wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska – Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego, instytucji regionalnych oraz środowiska naukowego.
Celem seminarium było zaprezentowanie zróżnicowania form życia rodzinnego, w szczególności w województwie lubuskim, refleksja wokół kondycji, problemów i kryzysów, jakich doświadczają współczesne rodziny oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących ich wsparcia instytucjonalnego.
Otwierając konferencję Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podkreślił, że rodzina jest fundamentem silnego państwa oraz silnego społeczeństwa, zaznaczając jednocześnie, że rodzina jest najlepszym środowiskiem do wzrastania i przyjmowania wartości, które później pozwalają budować własną tożsamość.
Prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz w swoim wystąpień i u zaznaczyła, że lubuska rodzina według statystyk, należy do tego rodzaju rodzin, w których nie obserwujemy większych turbulencji. Podkreśliła, że podobnie jak w całej Polsce północno-zachodniej charakteryzuje ją wysoki poziom urodzeń pozamałżeńskich, jednakże ma przed sobą dobrą przyszłość, a Państwo może stworzyć jej do tego warunki.
Dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze Roman Fedak przedstawił prezentację nt. Rodzina w województwie lubuskim w świetle danych statystycznych.
W trakcie sesji tematycznych omówiono również m.in. rodzinę w woj. lubuskim w kontekście uwarunkowań historycznych, społecznych oraz ekonomicznych. Poruszona została tematyka rodzin wielokulturowych na pograniczu polsko-niemieckim, konsekwencji rozpadu małżeństwa, jak również wyzwań z jakimi muszą mierzyć się rodziny posiadające dziecko z niepełnosprawnością. Zaprezentowane zostały wyniki projektów badawczych:
Wielodzietność po polsku realizowanego w latach 2013-2014 oraz Wielodzietność – przed i po 500+. Funkcjonowanie ubogich rodzin wielodzietnych w kontekście zmian polityki rodzinnej w Polsce, które przeprowadzone zostało w 2017 r.
Na zakończenie seminarium odbyła się debata panelowa na temat "Współczesne wyzwania i perspektywy rozwoju rodziny w województwie lubuskim". Wśród prelegentów znaleźli się: Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch, Krystyna Pławska – Wójt Gminy Bogdaniec, Dorota Szałtys – Zastępca Dyrektora Departamentu Badań Demograficznych i Rynku Pracy (GUS), prof. dr hab. Maria Zielińska - Uniwersytet Zielonogórski, prof. dr. hab. Beata Orłowska – Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., Jolanta Szynkarczuk – Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorzowie Wlkp. oraz o. Piotr Darasz OMI - proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Józefa w Gorzowie Wlkp.