Dnia 12 maja 2022 r. w Auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. odbyła się konferencja pt. „Sytuacja osób niepełnosprawnych. Portret demograficzny i społeczny” zorganizowana w ramach III Kongresu Demograficznego.
III Kongres Demograficzny w Polsce organizowany jest z inicjatywy Rządowej Rady Ludnościowej. W ramach Kongresu, we wszystkich województwach, Urzędy Statystyczne we współpracy z właściwym Wojewodą organizują konferencje naukowe, poświęcone najważniejszym zagadnieniom demograficznym, dotyczącym m.in. rodziny, pracy, zdrowia, migracji, przestrzennego rozmieszczenia ludności, edukacji, depopulacji oraz szczegółowych zagadnień i grup ludności.
Celem konferencji współorganizowanej przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze było przybliżenie sytuacji osób niepełnosprawnych, zwrócenie uwagi na problemy, z którymi przychodzi im się mierzyć w życiu codziennym oraz na wyzwania związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu oraz jak najszerszemu włączaniu osób niepełnosprawnych do życia w społeczeństwie.
Spotkanie otworzyła rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Gości przywitali również Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Prezes GUS Dominik Rozkrut oraz Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefina Hrynkiewicz. Pani profesor w swoim wystąpieniu powitalnym zwróciła zebranym uwagę na to, że od „problemów demograficznych nie uciekniemy. Musimy je poznać, zlokalizować, nauczyć się z nimi postępować”.
Pierwszą część spotkania rozpoczął dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze – Roman Fedak przedstawiając sytuację demograficzną województwa lubuskiego. W swoim wystąpieniu Pan Dyrektor zaprezentował m.in. dane dotyczące osób niepełnosprawnych na podstawie Narodowych Spisów Powszechnych Ludności z lat 2002 i 2011. Następnie dr inż. Katarzyna Góral-Radziszewska – Konsultant w Departamencie Badań Demograficznych GUS przybliżyła jeden z „europejskich wskaźników strukturalnych”, który dotyczy zdrowia jako czynnika związanego z rozwojem i dobrobytem. O osobach niepełnosprawnych w badaniach statystyki publicznej ciekawie opowiedziała również Agnieszka Szlubowska, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie, przedstawiając m.in. źródła danych, z których pochodzą informacje dot. osób niepełnosprawnych. Na koniec tej części konferencji dr Piotr Łysoń, Dyrektor Departamentu Badań Społecznych GUS, o niepełnosprawności w Polsce opowiedział na podstawie Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia. Ciekawym podsumowaniem wystąpienia było porównanie zbiorowości osób niepełnosprawnych z osobami bez niepełnosprawności, które w sposób wyraźny pozwoliło na wskazanie kilku, jak się okazało nieoczywistych różnic.
Druga część konferencji poświęcona była naukowemu podejściu do tematyki niepełnosprawności. O wyzwaniach z nią związanych opowiadali naukowcy lubuskich uczelni, przedstawiając m.in. sytuację osób głuchych, różne wymiary niepełnosprawności czy zasady wsparcia edukacyjnego. W gronie prelegentów były: dr hab. Dorota Szaban, prof. UZ, dr hab. Maria Zielińska, prof. UZ, dr Joanna Hoffmann-Aulich oraz dr Katarzyna Kochan z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr Anna Dobrychłop z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Tą część spotkania zakończyło wystąpienie prof. Józefiny Hrynkiewicz poświęcone zabezpieczeniu społecznemu. Pani profesor zwróciła szczególną uwagę na specyficzne potrzeby wieku zaawansowanego, niesamodzielność starczą, która staje się dzisiaj nowym ryzykiem socjalnym wymagającym systemowego zabezpieczenia społecznego.
O wsparciu instytucjonalnym osób z niepełnosprawnościami opowiadali prelegenci trzeciej części spotkania. Dyrektor lubuskiego oddziału PFRON – Andrzej Gonia oraz jego współpracownicy Piotr Natkański i Małgorzata Michalska mówili o współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się udzielaniem wsparcia osobom z niepełnosprawnościami. Celem takiej współpracy jest jak najszersza pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Poruszony został również temat pomocy niepełnosprawnym obywatelom z objętej wojną Ukrainy oraz kwestie dot. zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W tej części wystąpiła również Pani Elżbieta Miernik-Krukurka, która na przykładzie działalności kierowanego przez siebie Środowiskowego Domu Samopomocy Nr 3 "Arkadia" przedstawiła jak wygląda wsparcie instytucjonalne osób z niepełnosprawnościami.
Uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć krótkie filmy prezentujące organizacje i instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych.
Moderatorem całego spotkania był Krzysztof Baług, redaktor Radia Zachód.
Konferencja była realizowana w formie hybrydowej, dzięki czemu oprócz gości zgromadzonych w Auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w spotkaniu w formie on-line uczestniczyło ponad 100 osób.
Uzyskana dzięki konferencji podbudowa teoretyczna, jak również materiał empiryczny stanowić będą ważne źródło inspiracji w przygotowywaniu różnego rodzaju programów, uwzględniających zmiany sytuacji demograficznej, w tym osób niepełnosprawnych, w wymiarze ogólnym, regionalnym, subregionalnym i lokalnym. Konferencja przyczyni się do upowszechnienia rzetelnej wiedzy, pogłębionych badań i analiz sytuacji demograficznej.
Poniżej prezentujemy wybrane materiały prasowe:
Gazeta Lubuska:
Gorzów. Kongres Demograficzny. Mamy najwięcej niepełnosprawnych | Gazeta Lubuska
Gorzow.tvp.pl:
Zachod.pl:
https://zachod.pl/639370/o-sytuacji-osob-niepelnosprawnych-podczas-iii-kongresu-demograficznego/
Radiogorzow.pl:
https://radiogorzow.pl/117347/sytuacja-oosb-niepelnosprawnych/
Serdecznie zapraszamy do oglądania transmisji z konferencji na kanale YouTube Wojewody Lubuskiego: https://youtu.be/9Q2d5_5tfoc
Więcej informacji - III Kongres Demograficzny