Informacja prasowa - sytuacja gospodarcza w województwie lubuskim w lipcu 2016 r.
A A A
29.08.2016
SYTUACJA GOSPODARCZA W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM W LIPCU 2016 R.
W lipcu br. w podstawowych obszarach gospodarki województwa obserwowano osłabienie dynamiki w stosunku do notowanej w poprzednich miesiącach:
- Po raz pierwszy od pięciu miesięcy odnotowano spadek produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym (o 0,8%, licząc w cenach stałych).
- Produkcja budowlano–montażowa była o 40,4% mniejsza w porównaniu z notowaną w analogicznym miesiącu ub. roku i był to najgłębszy spadek od początku br.
- Sprzedaż detaliczna zrealizowana przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe była o 7,8% wyższa niż przed rokiem (wobec wzrostu przed rokiem o 8,2% oraz przed miesiącem o 15,0%).
- Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 119,6 tys. osób i wzrosło o 2,9% w stosunku do obserwowanego przed rokiem ale zmalało nieznacznie w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 0,1%).
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3681,10 zł i było o 6,5% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (w poprzednim miesiącu wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 7,6%).
Ponadto:
- Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu lipca br. 8,8%, tj. obniżyła się o 0,2 p. proc. w porównaniu z notowaną przed miesiącem i o 2,0 p. proc. w stosunku do lipca ub. roku. W kraju niższą stopę bezrobocia notowano w sześciu województwach.
- Najniższe bezrobocie odnotowano w miasta na prawach powiatu: Gorzów Wlkp. i Zielona Góra (odpowiednio 4,2% i 5,4%) oraz powiecie słubickim (4,5%).
Więcej informacji znajdą Państwo w „Komunikacie o sytuacji społeczno–gospodarczej województwa lubuskiego w lipcu 2016 r.”, który został zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze pod adresem: http://zielonagora.stat.gov.pl/.