Jakie skutki niesie wyludnianie i starzenie się społeczeństwa? Jakie działania mogą podjąć samorządy, by sprostać tym wyzwaniom? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy seminarium, które odbyło się 5 marca br. w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze.
W ramach obchodów Dnia Statystyki Polskiej w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze odbyło się seminarium poświęcone aktualnym wyzwaniom demograficznym.
Seminarium poświęcone było w szczególności sytuacji demograficznej powiatu nowosolskiego, gminy i miasta Nowa Sól. To właśnie tamtejsze władze samorządowe i instytucje zgłosiły potrzebę przeanalizowania trendów demograficznych oraz ich wpływu na przyszłość regionu. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, Urząd Statystyczny w Zielonej Górze przygotował szczegółowe analizy, które stały się punktem wyjścia do dyskusji.
Spotkanie otworzył Robert Wróbel, p.o. dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, który zaprezentował analizę demograficzną województwa lubuskiego, w tym powiatu nowosolskiego i gminy Nowa Sól, przedstawiając stan aktualny oraz prognozy do 2060 r. O tym jak zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy opowiedziała Iwona Goździcka, kierownik Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych.
Jednak nie chodziło tylko o analizę problemu, ale także o rozwiązania. Jak przeciwdziałać negatywnym trendom? Przykłady działań zaprezentowali przedstawiciele powiatu nowosolskiego oraz miasta Nowa Sól. Łukasz Rut, koordynator Programu Transformacji Demograficznej i Ekologicznej Miasta Nowa Sól, zmówił o kluczowych inwestycjach, jakie mogą w przyszłości zwiększyć potencjał demograficzny miasta. Sylwia Wojtasik, członek Zarządu Powiatu Nowosolskiego, opowiedziała o inicjatywach skierowanych do młodych mieszkańców, takich jak Młodzieżowy Inkubator Kariery, który pomaga młodzieży zdobywać kompetencje i planować swoją przyszłość w regionie.
Podsumowaniem wydarzenia była ożywiona dyskusja, którą razem z dyrektorem Urzędu poprowadził dr hab. Mariusz Kwiatkowski, prof. UZ, pełnomocnik ds. potencjału społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami oraz sprawdzonymi rozwiązaniami wdrażanymi w różnych samorządach. Spotkanie stało się przestrzenią do wymiany pomysłów i wypracowania propozycji kierunków działań na przyszłość.
Temat seminarium wzbudził duże zainteresowanie również wśród lokalnych mediów, które licznie uczestniczyły w wydarzeniu. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi materiałami prasowymi:
Rozmawiali o demografii i... czarno to widzą (WIDEO)
Już jest źle, a ma być jeszcze gorzej. Jak gminy będą radzić sobie z wyludnianiem? | Gazeta Lubuska
Jest nas mniej! W Urzędzie Statystycznym o demografii
Było to pierwsze wydarzenie w ramach corocznego Tygodnia Statystycznego, organizowanego przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Dane, Dialog, Decyzje – Lubuski Tydzień Statystyczny – Razem dla przyszłości regionu” i po raz kolejny podkreśla, jak ważną rolę w zarządzaniu i planowaniu odgrywa statystyka publiczna.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |