Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja prasowa - sytuacja gospodarcza w województwie lubuskim w maju 2013 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.05.2013

 W maju br. podstawowe wskaźniki i dane dotyczące sytuacji gospodarczej województwa kształtowały się mniej korzystnie niż w analogicznym miesiącu ub. roku:

  •  Produkcja sprzedana przemysłu nadal była niższa niż przed rokiem (o 7,1%).
  •  Produkcja sprzedana budownictwa ukształtowała się na niższym poziomie niż w maju ub. roku, a notowany spadek był najgłębszy od września ub. roku. Niższa niż przed rokiem była także produkcja budowlano-montażowa (o 7,4%).
  •  Znacząco zmniejszyła się w skali roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 54,9%), liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 44,4%) oraz liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia (o 32,0%).
  •  Notowano dalszy, zapoczątkowany w maju ub. roku spadek sprzedaży detalicznej (o 10,1%).
  •  Wzrosły ceny większości artykułów żywnościowych. Wyższe niż przed rokiem były także m.in. ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem.

Ponadto:

  •  Utrzymał się obserwowany od 12 miesięcy spadek przeciętnego zatrudnienia w skali roku (o 2,8%). Jednocześnie notowano wyższą niż przed rokiem liczbę zarejestrowanych bezrobotnych (o 1,2 tys. osób, tj. o 2,1%) oraz stopę bezrobocia na poziomie 15,6% wobec 15,3% w maju ub. roku.

Więcej informacji znajdą Państwo w Komunikacie o sytuacji społeczno – gospodarczej województwa lubuskiego w maju 2013 r., opublikowanym na stronie Urzędu: http://www.stat.gov.pl/zg

Do góry