Informacja prasowa - sytuacja gospodarcza w województwie lubuskim w kwietniu 2017 r.
A A A
30.05.2017
SYTUACJA GOSPODARCZA W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM W KWIETNIU 2017 R.
Pozytywne tendencje na rynku pracy
- Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 124,4 tys. osób i wzrosło w skali roku w tempie zbliżonym do obserwowanego w poprzednich miesiącach (o 4,2 %).
- Ponownie odnotowano spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych, w stosunku do poprzedniego miesiąca o 4,5% oraz o 19,8% w odniesieniu do kwietnia ub. roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7,9%, tj. o 0,3 p. proc. mniej niż przed miesiącem oraz o 2,0 p. proc. mniej niż przed rokiem.
- W kwietniu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3843,36 zł i było o 0,3% wyższe niż przed miesiącem oraz o 6,3% w stosunku analogicznego miesiąca poprzedniego roku.
Ponadto:
- Produkcja sprzedana przemysłu była niższa niż przed rokiem o 3,4%, m.in. w wyniku działania czynników o charakterze sezonowym.
- Produkcja budowlano-montażowa była o 9,5% wyższa niż przed rokiem i o 16,8% od notowanej miesiąc wcześniej.
- Oddano do użytkowania 326 mieszkań, tj. o 5,2% mniej niż przed rokiem (wówczas notowano wzrost o 38,7%). Zwiększyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem o 59,4% natomiast w budownictwie indywidualnym zmniejszyła się o 16,4%.
- Sprzedaż detaliczna zrealizowana przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe była wyższa o 24,8% niż przed rokiem (wobec wzrostu w ub. roku o 1,3%).
Zanotowano wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku w większości rodzajów działalności.
Więcej informacji znajdą Państwo w „Komunikacie o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa lubuskiego w kwietniu 2017 r.”, który jest zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.