Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja prasowa - sytuacja gospodarcza w województwie lubuskim w kwietniu 2015 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
29.05.2015

SYTUACJA GOSPODARCZA W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM W KWIETNIU 2015 R.


  • Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 45,6 tys. i zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 4,1% (tj. o 1,9 tys.) oraz w skali roku – o 19,1% (tj. o 10,8 tys.).
  • Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 12,3%, tj. była niższa o 0,5 p. proc. wobec notowanej przed miesiącem i o 2,6 p. proc. w skali roku. W porównaniu z kwietniem ub. roku w województwie lubuskim odnotowano największy spadek stopy bezrobocia w kraju.
  • Spośród powiatów województwa lubuskiego najniższą stopę bezrobocia notowano w miastach na prawach powiatu Gorzów Wlkp. (6,2%) oraz Zielonej Górze i powiecie świebodzińskim (po 8,3%). Jednocześnie Gorzów Wlkp. znalazł się w grupie 33 powiatów w kraju, w których stopa bezrobocie ukształtowała się poniżej 7,0%.
  • W okresie styczeń–kwiecień br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 117,0 tys. osób i było o 1,0% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. W analizowanym okresie w województwie lubuskim oraz śląskim obserwowano najwyższy w kraju wzrost przeciętnego zatrudnienia w przemyśle (o 4,4% w ujęciu rocznym).
  • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu br. wyniosło 3381,97 zł i było wyższe w skali roku o 2,6% (wobec wzrostu o 4,9% przed rokiem).
  • Po raz pierwszy od listopada 2013 r. notowano spadek produkcji sprzedanej przemysłu w relacji do analogicznego miesiąca ub. roku o 1,5% (wobec wzrostu przed rokiem o 22,7%).
  • Po dwóch miesiącach wzrostu w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, w kwietniu br. odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej na terenie województwa o 3,2%.
  • Sprzedaż detaliczna rosła wolniej niż w poprzednich miesiącach i zwiększyła się w skali roku o 0,6% (wobec wysokiego wzrostu przed rokiem – o 2,9%).


Do góry