Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja prasowa - sytuacja gospodarcza w województwie lubuskim w kwietniu 2014 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
29.05.2014

SYTUACJA GOSPODARCZA

W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM W KWIETNIU 2014 R.

 

W kwietniu br. sytuacja w zakresie produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, kształtowała się następująco:

  • produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku (o 15,1% – w cenach stałych - wobec spadku przed rokiem o 1,1%).

Przedsiębiorcy ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju br. oceniali pozytywnie, chociaż gorzej niż przed miesiącem. Wynika to z mniej korzystnych ocen bieżącego portfela zamówień. Optymistyczne prognozy w tym zakresie są ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy planują niewielkie redukcje zatrudnienia;

  • produkcja sprzedana budownictwa była wyższa niż przed rokiem (o 40,1%, w cenach bieżących), w tym produkcja budowlano-montażowa była wyższa niż w analogicznym miesiącu 2013 r. o 22,7% (w cenach bieżących).

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w maju br. bardziej negatywnie niż w kwietniu. Diagnozy portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, a także oceny i prognozy sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od sygnalizowanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się korzystne przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Przedsiębiorcy zapowiadają niewielkie redukcje zatrudnienia.

Jednocześnie utrzymał się wzrost sprzedaży detalicznej w relacji do analogicznego miesiąca ub. roku (o 16,6%), wobec spadku notowanego przed rokiem (o 12,2%).

Ponadto:

  • zaobserwowano wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w relacji do analogicznego miesiąca ub. roku (o 1,7%);
  • stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 14,9% i była niższa od notowanej przed rokiem (o 1,5 p. proc.) i niższa niż przed miesiącem (o 0,7 p. proc.);
  • odnotowano wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku (o 4,9%), wobec wzrostu przed rokiem (o 3,7%).

 

Więcej informacji znajdą Państwo w Komunikacie o sytuacji społeczno – gospodarczej województwa lubuskiego w kwietniu 2014 r., który został opublikowany na stronie Urzędu http://zielonagora.stat.gov.pl/

Do góry